Piece wielopaliwowe

Dawniej, aby wykorzystać gaz bądź też olej i zarazem węgiel, drewno lub elektryczność, potrzebowaliśmy, co najmniej dwóch pieców. Niemniej jednak obecny, szybki rozwój technologiczny sprawił, że do powszechnego użycia weszły piece wielopaliwowe.

Jak zostało to już wspomniane, aktualnie na polskim rynku dostępna jest sporą ilość pieców wielopaliwowych różnego rodzaju. Wśród najpopularniejszych, a zarazem godnych polecenia znajdziemy między innymi modele takie, jak Jaspi – Tupla, Triplex czy też Biotriplex. Wszystkie one posiadają dwa rodzaje sterowania, a mianowicie ręczne oraz automatyczne. Wśród charakterystycznych cech wymienionych powyżej urządzeń należy wymienić między innymi niezawodną pracę, wytrzymałość, prostą i bezproblemową obsługę, odpowiednie zaizolowanie termiczne, a tym samym możliwość poczynienia znacznych oszczędności.

Jak wskazuje na to już sama nazwa opisywanych urządzeń, piece wielopaliwowe stworzone są do pracy na paliwach stałych oraz oleju lub też gazie. Jeśli jednak zabraknie nam któregoś z wymienionych surowców, wówczas woda znajdująca się w piecu może zostać podgrzana za pomocą zamontowanej w środku grzałki elektrycznej o mocy 6kW. Jeśli zaś chodzi o samą konstrukcję pieca, to jest on wyposażony w dwie komory paleniskowe. Jedna z nich przeznaczona jest na paliwa płynne i gazowe, zaś druga na paliwa stałe. Powstałe spaliny zostają natomiast odprowadzone za pomocą wspólnego przewodu spalinowego.

Warto dodać, iż w piec – w ciągu zaledwie jednej minuty – jest w stanie podgrzać aż 20 litrów wody użytkowej o temperaturze 50*C. Wspomniana ilość w zupełności wystarcza na kąpiel w wannie czy też pod prysznicem, nie mówiąc już o wykonywaniu innych czynności, takich jak chociażby zmywanie naczyń. Instalację C.O. zasila zawór mieszający, co pozwala utrzymać stałe parametry w kotle, tym samym dostarczając do grzejników wodę o temperaturze od 20 do 80*C.