Jak klimatyzacja wpływa na samopoczucie i zdrowie

Grono zwolenników i przeciwników klimatyzacji w kontekście naszego zdrowia jest takie samo. Okazuje się, że większość przypadłości, na które zapadamy, wynika ze złego użytkowania i konserwacji. Wystarczy wiedzieć, jak klimatyzacja wpływa na samopoczucie i zdrowie oraz jak z niej świadomie korzystać.

Jeśli szukasz sprawdzonej firmy oferującej montaż klimatyzacji w Łodzi to sprawdź naszą ofertę - posiadamy wieloletnie doświadczenie, dzięki któremu pomożemy Ci zaprojektować odpowiednie rozwiązanie oraz ułatwimy wybór optymalnego urządzenia.

Wysuszanie błon śluzowych

Wysuszanie skóry i błon śluzowych, a co za tym idzie kaszel, chrypka, katar, nierzadko nawrót lub zaostrzenie alergii i astmy, to główna przyczyna, dla której nie przepadamy za klimatyzacją. W przewodach rozwijają się też grzyby i bakterie. Okazuje się, że wystarczy średnio co drugi tydzień wyczyścić klimatyzator preparatem grzybobójczym i wymienić filtry, aby cieszyć się czystym i świeżym powietrzem, bez pyłków, kurzu i sierści zwierząt. Powietrzem idealnym właśnie dla alergików i astmatyków. Suchość można łatwo pokonać, ustawiając odpowiednią wilgotność nadmuchu. Nie potrzeba dodatkowych nawilżaczy.

Szok temperaturowy

Wychodzimy z zimnego domu na gorące powietrze, za chwilę wsiadamy do zimnego auta, tylko po to, aby znów pod pracą zderzyć się z upałem. Taka huśtawka temperatur większa niż 6 stopni C skutkuje szokiem termicznym, spadkiem odporności i grypą lub anginą. Jeśli dopilnujemy, aby pomieszczenia nie były zbyt mocno wychłodzone w porównaniu z powietrzem na dworze, nasz organizm doceni przyjemny powiew, a nie zbuntuje się chorobą. Ważne jest to w przypadku osób starszych i dzieci, które źle znoszą upały.

Jak klimatyzacja wpływa na samopoczucie

Komfort pracy w klimatyzowanym biurze jest niepodważalny. Pracownicy wykonują swoje zadania chętniej, bardziej skupiają się na obowiązkach niż na walce z pogodą. Również w domu lepiej czujemy się w bardziej umiarkowanych temperaturach niż w południowym skwarze.