Jaką średnicę rur wybrać do montażu rekuperacji – praktyczne wskazówki

Dofinansowanie do rekuperacji zostało wprowadzone, aby umożliwić właścicielom budynków mieszkalnych wymianę źródeł ciepła oraz poprawić termoizolację domów. Skutkiem takich inwestycji jest ograniczenie nieekologicznych, powszechnych rozwiązań, a także zwiększenie oszczędności związanych z ogrzewaniem. Jakie dofinansowanie możemy uzyskać na rekuperację w 2025? O tym w poniższym artykule.

Czym jest rekuperacja?

Rekuperacja to rodzaj mechanicznej wentylacji, która umożliwia odzyskanie części ciepła z ogrzanego powietrza. Specjalne urządzenie, jakim jest rekuperator odpowiada za wytwarzanie ruchu powietrza, które jest nawiewane do pomieszczenia i usuwane to, w którym znajdują się zanieczyszczenia oraz dwutlenek węgla.  Jednocześnie z usuwanego powietrza odzyskiwane jest ciepło, które ze świeżym strumieniem wraca do pomieszczenia równocześnie je ogrzewając.

Takie rozwiązanie pozwala utrzymać wysoką jakość powietrza oraz eliminować utratę ciepła, co znacznie przekłada się na oszczędności finansowe związane z ogrzewaniem budynku.

Dofinansowanie na rekuperację w 2025 roku.

Program „Ciepłe mieszkanie”.

„Ciepłe mieszkanie” to program, który został uruchomiony w celu poprawy efektywności energetycznej lokali w budynkach wielorodzinnych. Jest on skierowany do właścicieli i współwłaścicieli mieszkań, najemców (muszą oni posiadać zgodę właściciela) oraz wspólnot mieszkaniowych. Zakres dofinansowania obejmuje m.in. instalację mechanicznej wentylacji z odzyskiem ciepła (rekuperacji).

Poziom dofinansowania uzależniony jest od dochodów beneficjenta oraz zakresu planowanych modernizacji. Uwzględniana jest również lokalizacja lokalu, z uwzględnieniem obszarów o największym zanieczyszczeniu powietrza.

Program „Stop Smog”

„Stop Smog” jest realizowany w ramach programu czyste powietrze (zaplanowany na lata 2019-2029), a jego celem jest zmniejszenie ilości zanieczyszczonego powietrza. Skierowany jest on do osób najuboższych, których nie stać na ocieplenie budynku czy wymianę pieca na nowy, bardziej ekologiczny.

Udział w programie mogą wziąć gminy z największym stopniem zanieczyszczenia powietrza. Beneficjentem końcowym programu są właściciele domów jednorodzinnych zlokalizowanych w danej gminie.

Środki z dofinansowania mogą być przeznaczone na wymianę starych pieców, modernizację instalacji grzewczej, jak również na docieplenie budynku, wymianę drzwi i okien lub rekuperację.

Program „Czyste Powietrze”.

Program „Czyste Powietrze” skierowany jest do właścicieli i współwłaścicieli domów jednorodzinnych lub lokali mieszkalnych posiadających wyodrębnioną księgę wieczystą. Jego celem jest ograniczenie emisji szkodliwych związków do atmosfery. W ramach programu można otrzymać dofinansowanie na rekuperację, czyli montaż mechanicznej wentylacji z odzyskiem ciepła.

Przyjmowanie wniosków o dofinansowanie w ramach programu „Czyste Powietrze” zostanie wznowione od 31.03. 2025 roku. Zmianie ulegną kwoty dofinansowania oraz kryteria dochodowe beneficjentów. Dodatkowo aby jednak zapobiec wielu nadużyciom i oszustwom, które pojawiły się podczas dotychczasowej edycji programu wprowadzone zostaną pewne zmiany, które obejmują:

  • wypłata zaliczki na konto beneficjenta, a nie wykonawcy,
  • szczególne uwzględnienie realnie najuboższych osób,
  • uzyskanie określonego standardu energetycznego w wyniku realizacji inwestycji,
  • limit dotacji na poszczególne kategorie kosztów,
  • uproszczony i szybszy proces weryfikacji oraz przyznawania dotacji,
  • większa kontrola beneficjentów i firm.