Jak zaoszczędzić na utrzymaniu domu?

Utrzymanie domu czy też mieszkania potrafi pochłonąć nawet połowę miesięcznego budżetu! Oczywiście w praktyce wszystko zależy od wysokości uzyskiwanych dochodów, niemniej jednak chyba każdy zgodzi się z faktem, iż ponoszenie comiesięcznych wydatków tego rodzaju stanowi znaczące obciążenie dla naszej kieszeni. Co należy zrobić w takiej sytuacji? W takim momencie warto zastanowić się na czym – w praktyce – możemy zaoszczędzić dodatkową gotówkę. Podpowiadamy metody, dzięki którym obcięcie wydatków będzie jak najbardziej możliwe.

Oszczędzaj wodę

Cena metra sześciennego wody nie należy do najniższych. I choć w teorii zdajemy sobie z tego sprawę, to jednak w praktyce częstokroć wydajemy się lekceważyć opisywany fakt. A to błąd, który może nas sporo kosztować – i to dosłownie! Na szczęście oszczędzanie wody jest zdecydowanie prostsze, niż myślisz. W pierwszej kolejności należy wy
wiczyć w sobie nawyk zakręcania wody w trakcie czynności takich jak chociażby mycie zębów. Poza tym dokonajmy swego rodzaju przeglądu hydraulicznego domu. W tym celu naprawmy wszystkie drobne usterki takie jak np. kapiący kran. Sądzisz, że wyeliminowanie systematycznego kapania nie odegra żadnej roli w miesięcznym rachunku? Wbrew pozorom jest wręcz przeciwnie. Otóż kapanie w tempie 1 kropla na sekundę to aż... 11 000 litrów wody w ciągu roku!

Prąd na wagę złota

Oczywiście równie ważny jest prąd. Jak płacić mniej za energię elektryczną? Jeśli posiadasz starą lodówkę to zastanów się nad wymianą sprzętu na urządzenie klasy A+++, które pochłania ponad 40% mniej energii w stosunku do klasy A. Poza tym zwróć uwagę na miejsce i sposób ustawienia lodówki. Nie powinna ona stać przy sprzęcie wydzielającym ciepło, takim jak chociażby kuchenka. Poza tym zaleca się, aby przerwa pomiędzy lodówką, a ścianą wynosiła co najmniej 10 centymetrów. Dzięki temu możesz zaoszczędzić do 6% energii.

Ogrzewanie

Ogrzewanie stanowi rodzaj wydatku, który potrafi znacząco odcisnąć się na rocznym bilansie. W tym przypadku idealnym rozwiązaniem będzie montaż ogrzewania podłogowego, które cechuje o wiele lepsza cyrkulacja powietrza, niż w przypadku stosowania ogrzewania grzejnikowego. Warto dodać, iż opisywany system umożliwia obniżenie rachunku za gaz ogrzewanie nawet... o 30% w skali roku! Jeśli interesuje Cię centralne ogrzewanie w Łodzi to sprawdź propozycję naszej firmy.

Izolacja

Prócz ogrzewania, warto również zadbać o właściwą izolację budynku poprzez uszczelnienie bądź wymianę okien, docieplenie ścian oraz docieplenie dachu metodą wdmuchiwania celulozy bądź wełną mineralną.